Соціальні медіа ресурси заповнені дезінформацією про вейпінг, в тому числі постійно мусуються помилкові твердження про те, що електронні сигарети є «воротами для куріння», викликають напади, збільшують шанси отримати пневмонію. На щастя, курці, які хочуть позбутися шкідливих звичок, прекрасно знають про реальну небезпеку куріння, і про те, що горючі тютюнові вироби викликають різні форми раку та пов'язані з курінням захворювання.

Для тих, хто ще сумнівається в безпеці вейпінга як інструменту для зниження негативного тютюнового впливу на організм, слід уточнити один вельми цікавий факт. У недавньому перехресному дослідженні, проведеному вченими з університету Сент-Едрюс в Шотландії, було визначено, що вейпінг до 99% менше канцерогенний, ніж куріння.

При цьому вчені визнають, що результати змінюються в залежності від вейпінг звичок і уподобань користувача, але якщо електронні сигарети використовуються «з оптимальними комбінаціями початкових установок, з рідкими препаратами високої якості і з рекомендованими способами паріння», то зниження споживання канцерогенів відбувається миттєво.

Короткий огляд дослідження вейпінга в університеті Сент-Ендрюс

Науково-дослідний проект під керівництвом доктора Вільяма Стефенсона (Dr. William E Stephens) носить назву «Порівняння потенційної небезпеки виникнення раку від викидів нікотинової продукції, що утворює пар, включаючи електронні сигарети і HNB-пристрої». З самого початку дослідження було направлено на порівняння рівнів токсичності електронних сигарет, пального тютюну (звичайних сигарет), а також більш сучасних пристроїв HNB, що працюють на основі нової невогняній технології «heat-not-burn», що підігріває тютюн.

У той час як вейпінг включає нагрівання рідин для паріння, які можуть містити нікотин або пропонуються без нікотину, але не мають тютюну, HNB-пристрої використовують практично аналогічну технологію для підігріву, але не спалювання справжнього тютюнового листя. Протягом десятиліть вчені знали, що спалювання листя тютюну через масове виробництво тютюнових сигарет, призводить до виникнення токсичного диму.

Тютюновий дим, що утворюється при згорянні листя тютюну, містить більше 7000 хімічних речовин, включаючи сотні канцерогенів, смертельно небезпечних смол, які покривають легені і засмічують дихальну систему. Але так як вейпінг, і, можливо, HNB-технологія, не мають на увазі спалювання листя тютюну, то вчені припустили, що рівень виділення канцерогенів при використанні таких пристроїв буде значно нижчим.

Щоб довести правильність своєї теорії, вчені аналізували і порівнювали дим і пар, отриманий при використанні сигарет (тютюнових виробів), електронних сигарет і HNB-пристроїв. Після проведення тисяч тестів із застосуванням різних продуктів і при різних поведінкових умовах користувачів, група дослідників прийшла до висновку, що електронні сигарети є найменш небезпечними і практично не викликають залежність.

Щодо прототипів HNB-пристроїв було відзначено, що вони також менш сприяють виникненню раку, ніж тютюнові вироби, але програють е-сигаретам, маючи більш високий потенціал спровокувати рак.

Вейпінг не є воротами для куріння

Результати досліджень, проведених університетом Сент-Ендрюс, збігаються з результатами аналогічного дослідження вейпінга, опублікованими в 2015 році організацією Public Health England (PHE). Згідно з даними організації охорони здоров'я Великобританії, отриманими майже 5 років тому, вейпінг є на 95% менш токсичним і шкідливим, ніж тютюнопаління. Також було встановлено, що вейпінг не є «воротами для куріння» та менше 1% користувачів, що ніколи не палили та які пробують електронні сигарети, в кінцевому підсумку можуть стати курцями.